Patrząc na popularność sportów w naszym kraju, można zauważyć jedno – piłka nożna jest zdecydowanie dyscypliną numer 1 w Polsce. Kwestią otwartą pozostaje ,,srebrny medal” w tej kategorii wśród zainteresowania zarówno i kibiców, jak i typujących. Jedną z dyscyplin aspirujących do tego miana jest siatkówka, która od ponad dekady zapewnia nam mnóstwo emocji. Nie powinno zatem dziwić, że duży odsetek zakładów zawieranych u bukmacherów stanowią właśnie zakłady na siatkówkę.

Zakłady na siatkówkę – dlaczego są popularne?

Medale reprezentacyjne

Siatkówka ma dość bogatą historię w naszym kraju. Starsi miłośnicy na pewno pamiętają złote pokolenie drużyny Huberta Wagnera, które w latach 70. XX wieku zdobyło m.in. mistrzostwo świata w 1974 roku i mistrzostwo olimpijskie w 1976 roku. Oczywiście, w tamtych czasach zakłady na siatkówkę nie były tak popularne ze względu na ograniczony dostęp do obstawiania, bo początek zakładów bukmacherskich w Polsce to początek lat 90. W latach 1975-1983 polska reprezentacja męska zdobywała co 2 lata srebrny medal mistrzostw Europy i… wtedy nastąpił kryzys. Przez 23 lata nasi siatkarze nie mieli żadnego sukcesu na arenie międzynarodowej, co na pewno przełożyło się na brak popularności zakładów na siatkówkę. Podobnie było w przypadku reprezentacji kobiet, która od 1971 roku nie zajęła ani jednego miejsca na podium w ważnych imprezach. Początek XX wieku był odrodzeniem piłki siatkowej w naszym kraju. W 2003 roku damski zespół zdobył zloty medal podczas mistrzostw Europy w Turcji.

zakłady na siatkówkę - złoto w 2003 roku

Tamta drużyna przeszła do historii jako ,,Złota Niemczyka” i to właśnie wtedy zaczęła się złota generacja polskiej siatkówki. 2 lata później Polki obroniły tytuł, wygrywając 1-3 z Włochami na turnieju w Chorwacji. Sukcesy ,,Złotek” przełożyły się na popularność zakładów na siatkówkę, bo w połowie minionej dekady dostępne już były usługi bukmacherskie w punktach stacjonarnych. Rok później ,,do gry” postanowiła włączyć się również męska reprezentacja siatkarzy, zdobywając srebrny medal mistrzostw świata w Japonii. Według danych udostępnionych przez domy mediowe to spotkanie oglądało aż siedem milionów Polaków. Prawdziwy ,,boom” na piłkę siatkową się dopiero zaczął, co w znacznym stopniu odbiło się na liczbę zakładów na siatkówkę, ale apogeum zostało osiągnięte w 2014 roku, kiedy to reprezentacja prowadzona przez Stephane’a Antigę wygrała mistrzostwa świata rozgrywane na terenie Polski. Siatkówka przez sukcesy stała się przez moment naszym sportem narodowym. Zainteresowanie tą dyscypliną było olbrzymie, o czym niech świadczy fakt, że w latach 2003-2014 męska lub żeńska reprezentacja została nagrodzona siedmiokrotnie tytułem ,,Drużyny Roku” według przeglądu sportowego.

Silna polska liga

Oczywiście, rozgrywki reprezentacyjne przyciągają liczbę fanów, jednakże większą część roku  gracz spędzają na spotkaniach klubowych. Co ciekawe, polska liga siatkówki aspiruje do grona tej najlepszej w całej Europie. Poziom rozgrywek jest niesamowicie wyrównany, a w wielu klubach grają prawdziwe gwiazdy piłki siatkowej. Dużą rolę odgrywają w tym również wysokie umiejętności naszych reprezentantów, lecz same zespoły pozyskują często podstawowych zawodników z innych krajów. Skra Bełchatów, Jastrzębski Węgiel, Asseco Resovia, Trefl Gdańsk czy Zaksa Kędzierzyn-Koźle to drużyny, które przez lata zbudowały silną markę na krajowym, jak i międzynarodowym podwórku.

Zakłady na siatkówkę – co i kiedy obstawiać?

Rozgrywki siatkarskie można podzielić na te klubowe i te reprezentacyjne.

W ramach rozgrywek klubowych zespoły spotykają się w ramach swoich lig lub pucharów europejskich. Najwięcej zakładów na siatkówkę zawiera się naturalnie na spotkania na rodzimym podwórku i większą część stanowią typy na rozgrywki mężczyzn. Inne popularne ligi to włoska (Serie A1) czy rosyjska. Pojedynki odbywają się zazwyczaj co tydzień w weekendy, z małymi wyjątkami. Jeżeli chodzi mecze na arenie międzynarodowej, to tutaj kluby mają okazję rywalizować w Lidze Mistrzów, Pucharze CEV czy Pucharze Challenge.

Z kolei wśród zakładów na siatkówkę obejmujących spotkania reprezentacyjne należy wyróżnić przede wszystkim Igrzyska Olimpijskie, które rozgrywane są co cztery lata. Nie ma bardziej prestiżowego turnieju w świecie sportu. To właśnie medal olimpijski jest marzeniem każdego sportowca. Kolejnymi zawodami w hierarchii rywalizacji danych nacji są mistrzostwa świata, które odbywają się podobnie jak Igrzyska Olimpijskie, bo co cztery lata. Częściej, bo co 2 lata, zespoły narodowe stają do walki w mistrzostwach kontynentów. W przypadku Polski są to mistrzostwa Europy. Prestiż, jak i poziom tego turnieju jest niższy niż w przypadku Igrzysk czy mistrzostw świata, lecz to nadal impreza, która przyciąga kibiców przed telewizory i na hale. Co jak co, ale polscy fani są najlepsi na całym świecie, a spotkania rozgrywane w naszym kraju mają zupełnie inny klimat niż gdzie indziej. O tym trzeba pamiętać, że to właśnie sport powinien być najważniejszy, a nie chęć zarobienia na nim, choćby przez zakłady na siatkówkę. Obstawianie ma być tylko niewinnym dodatkiem do podziwiania popisów siatkarzy.

Kolejną imprezą z udziałem reprezentacji jest Puchar Świata, który odbywa się co cztery lata i startują w nim najlepsze zespoły ze wszystkich kontynentów. Podobną formułę ma Liga Narodów, rozgrywana co roku, jednakże w niej najpierw zespoły rywalizują w eliminacjach, spotykając się sobą w swoich krajach, po czym wyłanianych jest sześciu finalistów, z których jeden jest gospodarzem turnieju.

Zakłady na siatkówkę to nie tylko mecze o stawkę i punkty. Reprezentacje spotykają się również w meczach towarzyskim, a jednym z najpopularniejszych na całym świecie jest turniej im. Huberta Wagnera.

Zakłady na siatkówkę – porady

  • obstawiaj na żywo – siatkówka jest takim sportem, że każda strata może zostać odrobiona. Rozgrywka odbywa się do trzech setów, lecz każdy z nich jest ,,czystą kartą. Często zdarza się sytuacja, w której jeden zespół odrabia dwusetową stratę. W takich sytuacjach warto spróbować zakładów na siatkówkę na żywo.
  • analizuj statystyki – obstawianie sportu opiera się głównie na oglądaniu, lecz istotnym elementem analiz są również statystyki. Patrząc na liczby, szukaj ciekawych powiązań, schematów i zobacz, w jakiej dyspozycji są drużyny.
  • miejsce spotkania – europejskie puchary związane są z długimi podróżami, a niektóre zespoły mogą mieć problem z aklimatyzacją. Zwróć uwagę na to, czy któryś z zespołów nie ma za sobą długiego lotu z drugiego zakątku świata.
  • waga meczu – są spotkania, które grane są o wyższą stawkę niż inne. Niektóre ekipy nie stawiają sobie za priorytety rozgrywek ligowych, stawiając na europejskie puchary. Zwróć uwagę na ,,priorytety”, bo może to akurat drużyna niżej notowana, będzie w lepszej sytuacji przed spotkaniem, czego np. kursy wystawione przez bukmacherów nie odzwierciedlają.
  • składy – siatkówka to sport, w którym zawodnicy często potrafią spędzać na parkiecie całe starcia i brak jednego, tego kluczowego może się w znacznym stopniu odbić na jakości jego zespołu. Przed rozpoczęciem spotkania sprawdź, jakie szóstki zostały desygnowane przez trenerów.

Zakłady na siatkówkę – gdzie obstawiać?

Wybór bukmachera jest sprawą indywidualną, lecz są pewne aspekty, na które można i trzeba zwrócić uwagę. Istotnym elementem rzemiosła bukmacherskiego jest rozbudowana oferta, wysokie bonusy i interesujące promocje dla stałych, jak i nowych graczy. Są to jednak rzeczy, które każdy z nas ocenia według swoich kryteriów, więc tutaj pole manewru szerokie. Jest jednak jeden aspekt, który łączy wszystkie zakłady bukmacherskie i musi zostać spełniony, aby można w ogóle obstawiać. Co to takiego? To fakt, czy dany bukmacher posiada licencję wystawioną przez Ministerstwo Finansów na świadczenie zakładów wzajemnych na terenie Polski. Taka zgoda jest wyznacznikiem jakości. Dzięki temu gracz wie, że obstawianie jest w pełni legalne i bezpieczne. Takowe spółki mają siedzibę na terenie Polski i odprowadzają podatek do Skarbu Państwa. W tym momencie takich legalnych bukmacherów online występuje dziewięciu:

zakłady na siatkówkę: gdzie obstawiać?

Ciekawym rozwiązaniem na zakłady na siatkówkę będzie skorzystanie z Totolotka. Totolotek, jako najstarszy bukmacher w Polsce przez lata funkcjonowania wyrobił sobie markę i zapracował na swoją renomę. Popularność Totolotka nie bierze się jednak z przypadku – ten założony w 1992 roku polski zakład bukmacherski ma przygotowaną ciekawą ofertę powitalną dla nowych graczy, którzy po rejestracji mogą liczyć na podwojenie depozytu, jak i darmowy zakład. Warto zauważyć, że taki freebet trafia na konta gracza bez konieczności dokonywania wpłaty. Totolotek nie zapomina jednak o stałych użytkownikach i dla nich zostały przygotowane promocje, w których bukmacher bierze na siebie koszt podatku.

Nie można zapominać o tym, że skorzystanie z tych ,,legalnych bukmacherów” nie zwalnia Cię od odpowiedzialnego grania. Zakłady sportowe (nawet zakłady na siatkówkę) to hazard, więc nie można lekceważyć skutków uzależnienia. Nie traktuj tego jako źródła zarobku, tylko jako zabawę związaną z piłką siatkową; zabawę, która jest przeznaczona jedynie dla osób dorosłych.