Zakłady bukmacherskie dla początkujących – pakiet informacji na start

Zakłady bukmacherskie dla początkujących mogą wydać się dość grząskim gruntem, ryzykowną formą rozrywki… i właściwie tak jest, ponieważ obstawiając inwestuje się czas, energię i pieniądze, czyli cenne zasoby. Jednak jeśli przystępujesz do gry z odpowiednim przygotowaniem, nie powinieneś niczego się obawiać. Podstawą czerpania przyjemności z zakładów bukmacherskich jest wiedza – my właśnie Ci jej dostarczymy.

 

Zakłady bukmacherskie dla początkujących – od czego zacząć?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to akurat rozrywka dla mnie? Każdy musi udzielić odpowiedzi sam, jednak poniżej zamieszczamy kilka sugestii, które mogą ułatwić rachunek sumienia:

 • TAK, jeśli masz ukończone 18 lat. Zakłady bukmacherskie są rozrywką, która skierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich. Dlaczego? Powód jest prosty – zakłady wiążą się z pewnym ryzykiem, dlatego mogą w nich brać udział tylko dojrzałe osoby, w pełni świadome swoich decyzji i biorące za nie odpowiedzialność.
  Zakłady bukmacherskie dla początkujących - tylko dla dorosłych
 • TAK, jeśli nie masz lub nie miałeś wcześniej problemów z uzależnieniem od hazardu. Jak zostało wspomniane, zakłady bukmacherskie są bezpieczną rozrywką, ale pod warunkiem, że podchodzi się do nich rozsądnie. Osoby borykające się ze wspomnianym problemem, nie są w stanie w pełni kontrolować swojego zaangażowania w grę, dlatego nie powinny rozpoczynać przygody z bukmacherką.
 • TAK, jeśli jesteś fanem sportu. Nie ukrywajmy – na zakłady bukmacherskie w dużej mierze składają się zakłady sportowe, to one cieszą się największą popularnością. Droga z bycia kibicem do bycia graczem jest krótka, łatwa i przyjemna. Śledząc dane rozgrywki, naturalnym jest, że znasz zawodników i masz w pamięci wyniki meczów. Wszystkie te informacje, wsparte odpowiednimi statystykami pozwolą zwiększyć skuteczność typów. Oczywiście nie ma reguły – nie interesując się sportem, również możesz zaangażować się w obstawianie zakładów bukmacherskich, jednak z pewnością czeka Cię nieco dłuższa przeprawa.
 • TAK, jeśli poszukujesz nowej formy rozrywki. Przypominamy – zakłady bukmacherskie to zabawa i tylko tak należy je traktować. Jeśli upatrujesz w bukmacherce alternatywnego źródła dochodu, a co gorsza, sądzisz, że zakłady bukmacherskie mogą na przykład zastąpić pracę, to nie powinieneś rozpoczynać gry z takim podejściem. Obstawianie może przynieść zysk finansowy, jednak nie należy myśleć o nim w kategoriach priorytetu, lecz jak o ewentualnym dodatku do zabawy.

To oczywiście tylko podpowiedzi, wskazówki, które być może ułatwią Ci podjęcie decyzji. Jeśli jeszcze się wahasz, a może już zdecydowałeś, zapoznaj się z dalszą częścią tekstu, w której znajdziesz więcej informacji na temat zakładów bukmacherskich dla początkujących.

 

Podstawowe pojęcie w zakładach bukmacherskich

W temacie zakładów bukmacherskich dla początkujących musi, nie ma bata, pojawić się część dotycząca podstawowych pojęć, których znajomość umożliwia sprawne i świadome poruszanie się w temacie obstawiania. Nie sposób jednak zawrzeć tu wszystko, z czym powinien zapoznać się każdy nowy klient. Właśnie dlatego wybraliśmy podstawy podstaw, które będą niezbędne na start.

 

Rodzaje zakładów bukmacherskich:

 Ze względu na liczbę rozstrzygnięć

 • Zakład dwudrogowy (dwie opcje zakończenia, czyli wygrana/przegrana)
 • Zakłady trzydrogowy (trzy opcje zakończenia, czyli wygrana/remis/przegrana)

Ze względu na charakterystykę zdarzeń

 • Zakład długotrwały (zawierany z wyprzedzeniem, na który wpływają wyniki wcześniejszych spotkań, np. finał mundialu)
 • Zakład specjalny (wychodzi poza tematykę sportową, np. dotyczy wyborów prezydenckich)

Ze względu na liczbę typowanych zdarzeń

 • Zakład pojedynczy (1 zdarzenie na kuponie)
 • Zakład akumulowany (więcej niż jedno zdarzenie na kuponie)
  • Dubel (2 zdarzenia na kuponie)
  • Tripel (3 zdarzenia na kuponie)
 • Zakład rozpisowy (na kuponie znajduje się wiele zdarzeń, które są pogrupowane, rozpisane za pomocą określonych kombinacji)

 

Rodzaje bonusów bukmacherskich:

Bonus powitalny

 • Freebet (nazywany też darmowym zakładem, polega na podarowaniu nowemu graczowi środków na obstawienie pierwszego zakładu)
 • Bonus od depozytu (to środki doliczone do konta gracza, których wysokość jest uzależniona od kwoty pierwszego depozytu, zazwyczaj przyjmuje formę podwojenia pierwszej wpłaty)
 • Cashback (inaczej zakład bez ryzyka, który polega na tym, że środki zainwestowane w dany zakład, czyli stawka, zostają zwrócone w chwili niepowodzenia, a więc niewłaściwego wytypowania)

Bonusy i promocje dla stałych graczy (akcje, podczas których bukmacher nagradza swoich aktywnych i lojalnych klientów, często pojawiają się przy okazji ważnych wydarzeń ze świata sportu, zazwyczaj można podczas nich skorzystać z wyżej wymienionych bonusów)

 

Inne istotne pojęcia:

 • Handicap – rodzaj zakładów. Charakteryzuje się tym, że w celu rozliczenia kuponu operator dolicza albo odejmuje bramki (lub punkty) danej drużynie, w zależności od tego, jak prezentuje się w porównaniu z rywalem. Dolicza się punkty słabszej, odejmuje lepszej.
 • H2H – obstawianie zwycięstwa zawodnika, który rywalizuje z innym zawodnikiem, a więc „head to head”.
 • AKO – potoczne określenie ogólnego kursu kuponu, na który składają się kursy poszczególnych zdarzeń, umieszczonych na kuponie.
 • Kupon – dowód zawarcia zakładu, można na nim znaleźć między innymi informacje dotyczące wytypowanych zdarzeń, kursów, stawki czy ewentualnej wygranej.
 • Kurs – współczynnik, udostępniany przez bukmachera, który w późniejszym etapie pozwala na wyliczenie ewentualnej wygranej, poprzez pomnożenie kursu i stawki (dodatkowo należy odjąć 12% podatek od stawki).
 • Pewniak – nieformalne określenie oznaczające zakład, który zdaniem obstawiającego na pewno będzie wygrany. W rzeczywistości w zakładach bukmacherskich niczego nie można być pewnym.
 • Tasiemiec – kupon zawierający wiele pozycji. Wizualnie przypomina długą, zawijającą się taśmę.
 • Underdog – określenie zespołu, zawodnika, który w danym spotkaniu uważany jest za słabszego i przewiduje się jego przegraną.
 • Faworyt – określenie zespołu, zawodnika, który zdaje się być lepszy od swojego rywala i prawdopodobnie zwycięży.

 

Najlepsi operatorzy do obstawiania zakładów bukmacherskich dla początkujących

Na początku trzeba tutaj sobie jasno powiedzieć – wybór bukmachera to kwestia indywidualna, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Odstawiając jednak na chwilę ten aspekt, wyróżnimy kilku bukmacherów, u których obiektywnie warto założyć konto, niezależnie od własnych upodobań.

Pierwszy z nich to LV BET, czyli jeden z młodszych bukmacherów w Polsce. To dynamicznie rozwijająca się firma bukmacherska, dostarczająca produktów najwyższej jakości, odpowiadających trendom w świecie bukmacherki. Brzmi zbyt dobrze? Ale tak w rzeczywistości jest. Należy również dodać, że LV BET oferuje nowym graczom najwyższy powitalny bonus od depozytu. Do tego dorzuca jeszcze freebet. Tak jak zostało wspomniane – o gustach się nie dyskutuje, lecz kwota oferowanego przez LV BET bonusu jest faktem.

Drugi godny uwagi bukmacher to Totolotek. Bukmacher z tradycją, doświadczeniem, ale równie nowoczesną ofertą, którą prawdopodobnie doceni każdy nowy klient tego operatora. Na ofertę powitalną składa się bonus od depozytu, w podobnej kwocie co u LV BET, a do tego ponownie darmowy zakład.

Fortuna Zakłady Bukmacherskie, czyli czeski bukmacher w pełni legalnie działający w Polsce. Ulubiony bukmacher wielu graczy, z bogatą ofertą, dobrymi kursami i dopracowaną aplikacją mobilną. Co ciekawe i ważne dla nowych klientów, Fortuna ma w swojej ofercie na start aż trzy elementy: bonus od depozytu, darmowy zakład i zakład bez ryzyka. 

Ostatni z bukmacherów to STS, operator cieszący się dużą popularnością i bardzo dobrą opinią. Doceniany za kursy, promocje, system szybkich wypłat… i wiele innych.