Wydarzenia bukmacherskie – co, gdzie, kiedy obstawiać?

W dzisiejszych czasach nie ma tygodnia bez większego wydarzenia bukmacherskiego. Rozwój mediów pozwala śledzić dziesiątki dyscyplin sportowych, w których powstają coraz to nowe i popularne rozgrywki. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje siedem legalnych zakładów bukmacherskich online. Jeżeli chcemy obstawiać wybrane przez nas wydarzenie bukmacherskie, to gdzie szukać najlepszej oferty?

 

Największe wydarzenia bukmacherskie

Niewątpliwe w świecie sportów jest kilka wyjątkowych wydarzeń bukmacherskich, które możemy zaliczyć do tych największych. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim po ilości zawieranych zakładów na dane pozycje. Najpopularniejszym sportem do obstawiania jest piłka nożna. W związku z tym łatwo już wnioskować, jakie wydarzenia bukmacherskie przykuwają najwięcej uwagi graczy. Naturalnie są to starcia międzypaństwowe rozgrywane co dwa lata – Mistrzostwa Europy oraz Świata.

Skupiając się wyłącznie na naszym kraju, to bez wątpienia można stwierdzić, że mecze Polaków na Mundialu są najczęściej typowanymi wydarzeniami bukmacherskimi w okresie Mistrzostw. W przypadku takich imprez i obecności naszej kadry za obstawianie bierze się wielu rodaków, choćby dla większych emocji. Zapewne zdarzą się nawet gracze, dla których będą to pierwsze zakłady w tym roku.

We wstępie zadaliśmy pytanie, gdzie szukać najlepszych ofert na dane wydarzenia bukmacherskie. W przypadku Mundialu wszystkie zakłady sportowe mają świadomość, jak ważne jest to zdarzenie i przeciętny gracz znajdzie to, czego potrzebuje, u każdego legalnego bukmachera, w jego ofercie na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Mimo to, warto wyróżnić niektóre firmy, które mogą pochwalić się przewagą nad konkurencją.

Patrząc na dodatkowe wydarzenia, na sam początek zwróciłbym uwagę na LV BET, który chwali się możliwością typowania handicapów azjatyckich. W Polsce nie są to jeszcze pozycje dobrze znane i często wykorzystywane. Dotychczas próżno było szukać takich zdarzeń wśród legalnych zakładów sportowych. Jednak LV BET to zmienia. Polscy gracze dobrze wiedzą, na czym polegają handicapy połówkowe oraz całościowe. W przypadku azjatyckich ćwiartek najprościej można wytłumaczyć, że dany zakład rozbija się na dwa. Po przyswojeniu wiedzy o tej pozycji, z pewnością wielu graczy będzie chciało tak typować, a nie każdy bukmacher ma to w ofercie.

 

Na uwagę zasługuje również Milenium, które na większe wydarzenia bukmacherskie związane z piłką nożną oferuje atrakcyjne rozszerzenia pozwalające na łączenie pozycji w obrębie jednego spotkania. Na przykład obstawienie strzelca gola razem ze zwycięzcą starcia. Ze względu na specjalne zakładki oferujące wyższe kursy warto zwrócić uwagę na Fortunę, STS, Totolotka oraz Milenium. Bukmacherzy zazwyczaj wybierają codziennie po kilka meczów, które można typować z większym mnożnikiem niż w zwykłej ofercie. Można zakładać, że raczej zawsze będą tam znajdować się największe wydarzenia bukmacherskie.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że w Stanach Zjednoczonych najwięcej pieniędzy zakłady bukmacherskie zgarniają podczas wielkich, pięściarskich walk oraz Super Bowl, czyli w finale rozgrywek futbolu amerykańskiego. Można znaleźć dane mówiące, że mieszkańcy USA wysyłają na to jedno spotkanie zakłady warte w sumie 115 milionów dolarów.

 

Najpopularniejsze wydarzenia bukmacherskie w Polsce

Było już wspomniane, że z pewnością Polacy najwięcej pieniędzy w zakładach sportowych wydają na mecze naszej kadry narodowej podczas Mundialu. Pomijając to największe wydarzenie bukmacherskie, jak określam piłkarski czempionat – co lubią obstawiać gracze z kraju nad Wisłą? To, co jest nam najbliższe, czyli piłkarską Ekstraklasę. Bukmacherzy działający w naszym kraju mają świadomość tego faktu, w związku z czym w każdym zakładzie sportowym w dniu meczowym otrzymujemy trzycyfrową liczbę zdarzeń dodatkowych do spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Sprawa ma się już inaczej, kiedy chcemy obstawiać wydarzenia bukmacherskie z niższych lig, które w naszym kraju również są popularne. Kto nie lubi obstawiać swojej drużyny? Analizując ten przypadek, warto zwrócić uwagę na ETOTO, który w ofercie prezentuje aż pięć poziomów rozgrywkowych w naszym kraju. Jako ciekawostkę można napisać, że ten bukmacher może również pochwalić się kobiecą Ekstraklasą w piłce nożnej. To zdecydowanie pokazuje, że te zakłady sportowe stawiają na polskiego gracza i futbol.

Oczywiście w Polsce nie tylko obstawia się piłkę nożną. Wśród najpopularniejszych zdarzeń do typowania w naszym kraju można wyróżnić żużel oraz tenis ziemny. W przypadku tego pierwszego sportu do wydarzeń bukmacherskich, które cieszą się największą popularnością, zaliczymy rodzimą Ekstraligę oraz zawody wyłaniające indywidualnego mistrza świata, czyli cykl Speedway Grand Prix. Ten sport motorowy posiada w Polsce bardzo duże rzesze fanów. W efekcie na torach możemy oglądać najlepszych zawodników świata. Jakie pozycje obstawia się podczas zawodów żużlowych? Odnosząc się do spotkań ligowych, to naturalnie wygraną jednej drużyny. Jednak częściej gracze zwracają uwagę na rozszerzenia i typowanie indywidualnych zdobyczy punktowych konkretnych zawodników lub ich rywalizacje head to head.

Gdzie najlepiej typować rozgrywki żużlowe? Mimo że dla wielu jest to sport bliższy sercu niż piłka nożna, to w tym wypadku nie można napisać, że każdy bukmacher posiada równie bogatą ofertę. Widać to tym bardziej, gdy chcemy typować ligę angielską czy szwedzką, czyli dwie najbardziej popularne po naszych, polskich rozgrywkach. Trzeba przyznać, że w przypadku żużla wyróżnia się trzech bukmacherów – STS, forBET i LV BET. Jednak po raz kolejny można zaznaczyć, że gracz w każdym zakładzie sportowym znajdzie najważniejsze zdarzenia i rozszerzenia do popularnych wydarzeń bukmacherskich.

Popularność tenisa ziemnego może wynikać między innymi z faktu, że przez większość roku mamy możliwość obstawiania meczów praktycznie 24 godziny na dobę. Oczywiście, ta dyscyplina ma również duże grono swoich fanów, którzy śledzą najważniejsze rozgrywki z pasji. Jednak jest też grupa ludzi, która ceni tę dyscyplinę z powodu częstych wydarzeń bukmacherskich. Każdy bardziej zainteresowany śledzi rozgrywki pomiędzy zawodnikami z TOP100. Jednak w tym samym czasie odbywają się dziesiątki turniejów na całym globie dla reszty stawki o randze ITF i challenger. W praktyce oznacza to, że większość legalnych bukmacherów mająca w ofercie wszystkie dostępne turnieje w tenisie ziemnym, proponuje typowanie tej dyscypliny wręcz od północy do północy.

 

Wydarzenia bukmacherskie związane ze sportami walki

Prędzej nie było mowy o sportach walki w Polsce jako największych wydarzeniach bukmacherskich. Jednak trzeba je również wspomnieć. Chociaż nie da się określić tak jak w przypadku innych dyscyplin, cykliczności większego przypływu gracza. Faktem jest, że głośne walki przyciągają wielu obstawiających, również amatorów, nietypujących na co dzień.

Z czego wynika tak duża chęć obstawiania niektórych wydarzeń bukmacherskich? Dużą liczbę widzów przykuwają wielkie walki, pisząc żartem, w Polsce nazwalibyśmy je „starciami stulecia”. Oczywiście nie można określić, że takie pojedynki są raz czy dwa razy na rok. W pięściarstwie trudniej jest o zestawienie dwóch czołowych postaci, dlatego gdy dojdzie do rywalizacji pomiędzy Deontay Wilderem i Anthony Joshuą, to będzie największe wydarzenie bukmacherskie w boksie od czasu starcia McGregora z Mayweatherem.

Jeżeli chodzi o nasz polski rynek, to cykl głośniejszych wydarzeń bukmacherskich w MMA określa terminarz KSW. W naszym kraju mieszane sztuki walki niemal równają się z naszą największa organizacją. Co za tym idzie, w zakładach sportowych gracze najchętniej typują zdarzenia z federacji Martina Lewandowskiego i Macieja Kawulskiego.

Dotychczas gale Konfrontacji Sztuk Walki odbywają się średnio cztery razy w roku. Zdecydowanie zainteresowanie wydarzeniami bukmacherskimi na MMA rośnie, kiedy zbliża się sobota z największą organizacją MMA w Polsce.

 

Gdzie najlepiej typować walki? Najszerszą ofertę na tego typu wydarzenia bukmacherskie posiada LV BET. Zaczynając od dodatkowych zdarzeń na popularniejsze gale, aż po obecność w ofercie mniej znanych organizacji. Warto wyróżnić także STS, który po nawiązaniu współpracy z KSW prezentuje solidną ofertę na walki wspomnianej organizacji.

 

U kogo obstawiać wydarzenia bukmacherskie?

Zanim gracz odpowie sobie na pytanie, gdzie obstawiać wydarzenia bukmacherskie, musi pomyśleć nad tym, jakie dyscypliny interesują go najbardziej. Jak mogliście przeczytać w tekście, często dane zakłady sportowe wyróżniają się na tle konkurencji w przypadku danego sportu, a nawet rozgrywek. Jeżeli niższe, krajowe ligi to ETOTO. Jak żużel to STS, forBET albo LV BET. Jeżeli hokej, to najpewniej Fortuna. Wybór zakładu sportowego powinien być pochodną zainteresowań danego gracza konkretnymi wydarzeniami bukmacherskimi.